Ako zorganizovať famóznu svadobnú hostinu

Ako naplánovať famóznu svadobnú hostinu

Vedľa zásnubných prsteňov a svadobných šiat je hostina najväčšou položkou vo svadobnom rozpočte. Zo všetkého najskôr si preto stanovte, koľko do nej môžete investovať . S ohľadom na to potom vyberajte miesto konania svadobnej hostiny, kde sa odohrá prevažná časť vášho svadobného dňa. A ako také ideálne miesto vyzerá? Na svadobných fotografiách bude okolie tvoriť krásnu kulisu, obrad bude vzdialený, čo by kameňom dohodil a po celej veselke tu môžete stráviť aj svadobnú noc. Ideálne sú preto útulné hotelíky či penzióny, prípadne reštaurácie v dochádzkové vzdialenosti od miesta obradu.

Svadobné menu

Či už nedáte dopustiť na českú klasiku, alebo dávate prednosť modernej kuchyni, svadobný obed by sa mal skladať minimálne z polievky a hlavného chodu . Večerné občerstvenie potom väčšinou prebieha formou rautu, ktorý ľahko zostavíte na mieru chuťovým pohárikom hostí. Netradičnými kanapkami počnúc a chrumkavými minirezkami končiac. Pokiaľ plánujete svadobnú hostinu pod holým nebom, ponúka sa aj možnosť večerného grilovania. Nezabudnite ani na milovníkov sladkého, obľúbené sú čokoládové fontány s ovocím, minizákusky alebo dezerty v skle.

 

Pozrite si, ako vyzerá ponuka cateringu v Kamennej

Svadobná torta

Svadobná torta – to nie je len zlatý klinec svadobnej hostiny, ale aj jej ozdoba. Časy svadobných tort s maslovým krémom a marcipánovým kabátom sú preč. V móde sú dnes takzvané nahé torty decentne zdobené ovocím či kvetmi a plnené ľahkým krémom z mascarpone či tvarohu. A na koľko vás taká svadobná torta vyjde? Cena sa väčšinou pohybuje okolo 20€ za kilogram. Jeho veľkosť potom samozrejme určuje počet hostí, odhadom však počítajte so 150g na jednu porciu torty.

Svadobná hostina a jej tradície

Okrem dobrého jedla sa k svadobnej hostine viažu aj tradície. Prvý prípitok predstavuje spravidla pálenka s vodou, hneď vzápätí už prichádza na scénu novomanželská tradícia s rozbitým tanierikom. Akonáhle sa potom všetci hostia usadia, prichádzajú na rad prípitky s príhovormi rodičov nevesty a ženícha či svedkov. Novomanželia si sotva oddýchnu a už im uviažu okolo krku spoločný podbradník, podľa tradície sa totiž nevesta so ženíchom vzájomne kŕmia polievkou, a navyše špeciálnou deravou lyžicou .

Počas svadobnej hostiny potom na novomanželov čaká už jedna jediná tradícia, a síce spoločné krájanie svadobnej torty. Celá veselka je potom väčšinou pretkaná slávnostnými prípitkami, tancom a občas aj hrami pre zabavenie svadobčanov.

Ako vyriešiť bar?

Možno budete prekvapení, nápoje budú v rozpočte svadobnej hostiny tvoriť najväčšiu položku. Snáď žiadna slovenská svadba sa nezaobíde bez domácej pálenky, o tú sa však väčšinou starajú rodičia novomanželov, ktorí si pre túto príležitosť šetria fľaše v domácom bare už niekoľko rokov. Klasikou sú potom na svadobnom bare pivo, víno a pár druhov destilátovNezabudnite ani na nealkoholické osvieženie, obľúbené sú domáce limonády či nealko miešané koktaily.

Svadobná výslužka

Ak sa bez niečoho žiadna svadobná hostina nezaobíde, potom je to výslužka. Klasikou sú svadobné koláčiky a miniatúry českých dezertov . Fantázii sa ale medze nekladú a slovenskú klasiku môžete vystriedať za makrónky vo farbách vašej svadby či čokoládovej pralinky.

Na čo nezabudnúť pri plánovaní svadobnej hostiny?

  • 5 mesiacov pred svadbou dolaďte zoznam hostí a rozošlite svadobné pozvánky
  • Pri zostavovaní menu nezabudnite zistiť, či niektorí zo svadobčanov nemajú potravinové alergie či špeciálne diéty
  • Zostavte si playlist, ktorý vytvorí príjemné kulisy počas svadobnej hostiny
  • Svadobnú tortu a zákusky objednávajte aspoň s trojmesačným predstihom
  • Mesiac pred svadbou objednajte kvety na svadobné tabule a dolaďte menu s kuchármi

Postaráme sa o dokonalý štýl vašej svadobnej hostiny

Nenechajte počas svojho veľkého dňa nič na náhodu a vložte svoju dôveru a očakávania do rúk profesionálov v oblasti gastronómie a špičkového servisu.

Vaša svadobná hostina sa u nás stane nezabudnuteňou udalosťou.